Անձի պատիվն ու արժանապատվությունը կեղծ զրպարտչական եւ վիրավորական արտահայտություններից պաշտպանելու համար Քրեական օրենսգրքում առաջարկում են փոփոխություններ անել. վիրավորանքի համար մինչեւ 1 մլն փոխհատուցման չափի փոխարեն սահմանել մինչեւ 5 մլն դրամ, իսկ զրպարտության համար՝ մինչեւ 2 մլն փոխարեն մինչեւ 10 մլն դրամ փոխհատուցման չափ:
Կառավարությունն առաջարկեց ապահովել ողջամիտ հարաբերակցություն սահմանադրական երկու արժեքների՝ խոսքի ազատության եւ պատվի արժանապատվության միջեւ: Փոխհատուցման չափը արժե բարձրացնել ոչ ավելի քան 2 մլն դրամ՝ վիրավորանքի դեպքում, 3 մլն դրամ՝ զրպարտության:
Ազգային ժողովի փետրվարի 11-ի նիստում քննարկված նախագծի  հեղինակ Ալեն Սիմոնյանը խոսեց նաեւ միջազգային փորձի մասին: Բելգիայում, Նորվեգիայում եւ Իտալիայում սահմանված է մինչեւ 2000 եվրո տուգանք: ԵՄ 28 երկրներից 25-ում վիրավորանքն ու զրպարտությունը քրեականացված են: ԵՄ 21 երկրներում վիրավորանքի եւ զրպարտության համար նախատեսված է ընդհուպ մինչեւ ազատազրկում:

В целях защиты чести и достоинства личности от ложных клеветнических и оскорбительных выражений предлагается внести изменения в Уголовный кодекс – установить  до 5 млн драмов вместо компенсации до 1 млн за оскорбление и до 10 млн драмов вместо до 2 млн – за  клевету.
Правительство предложило обеспечить разумный баланс между двумя конституционными ценностями – свободой   слова и достоинством чести. Размер компенсации намечается увеличить не более чем на 2 млн драмов в случае оскорбления, на 3 млн – при клевете.
Автор обсуждавшегося на заседании НС 11 февраля законопроекта А.Симонян коснулся международного опыта – в Бельгии, Норвегии и Италии штрафы установлены до 2 000 евро. Оскорбление и клевета уголовно наказуемы в 25 из 28 стран ЕС. Оскорбление и клевета караются вплоть до лишения свободы в 21 стране ЕС.